Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Dobranowicach

Nasz patron

JAN BRZECHWA

 

Poeta, autor utworów dla dzieci, satyryk, prozaik i tłumacz. Prawdziwe nazwisko Jan Wiktor Lesman, urodzony 15 sierpnia 1900r. w Żmerynce na Podolu, syn Aleksandra Lesmana, inżyniera i Michaliny z Lewickich, nauczycielki francuskiego. Studiował medycynę w Kazaniu, a następnie prawo na Uniwersytecie Warszawskim. latach 1920- 1921 wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Pracował jako radca prawny. Zajmował się ochroną praw autorskich. Z zamiłowania był poetą, satyrykiem, tłumaczem literatury z języka rosyjskiego, autorem popularnych utworów dla dzieci. Bolesław Leśmian to jego stryjeczny brat. Od wczesnych lat próbował swych sił jako pisarz. W 1915 jako piętnastoletni chłopiec ogłosił w prasie swoje pierwsze wiersze. Pierwsze wiersze dla dzieci napisał w wieku 38 lat.

Jan Brzechwa był autorem i wykonawcą tekstów kabaretowych. Podpisywał je pseudonimem Szer–Szeń. Wydał m. in. tomiki  Oblicza zmyślone, Trzeci krąg, ale największą sławę przyniosły mu właśnie wiersze i bajki dla najmłodszych. Pierwszy ich zbiór wydany w 1938 roku nosił tytuł Tańcowała igła z nitką, kolejne to: Ptasie plotki, Kaczka Dziwaczka, Na wyspach Bergamutach, Opowieści o sowie. Zbiorki te zawierają utwory oparte na wyobraźni, wspaniałym humorze. Autor naśmiewa się z ludzkich przywar i słabości, skłonności do kłamstwa i zbytniej ciekawości. Robi to z humorem, jest daleki od moralizatorstwa, więc nikogo nie obraża.

Pisał również opowieści prozą, z których najbardziej znane to cykl opowieści fantastycznych o przygodach Pana Kleksa. Opublikował powieść autobiograficzną "Gdy owoc dojrzewa" (1958). Pseudonimem Jan Brzechwa posługiwał się od 1946 roku jako pisarz, natomiast pod prawdziwym nazwiskiem publikował artykuły z dziedziny prawa.

Jan Brzechwa zmarł w Warszawie 2 lipca 1966 roku.

Pamięć o nim i jego twórczości wciąż trwa. Jego wiersze i powieści są nadal wydawane i chętnie czytane przez kolejne pokolenia. Wiele szkół i bibliotek dziecięcych w Polsce nosi jego imię.

Jan Brzechwę nie przypadkowo wybrano na patrona naszej szkoły. Jego twórczość jest bowiem bliska naszym uczniom, gdyż towarzyszy im już od przedszkola. Z bohaterami jego wierszy i bajek stawiają pierwsze kroki najpierw w słuchaniu a później w czytaniu, z nimi poznają tajniki i zawiłości pięknej literackiej polszczyzny, z nim śmieją się i bawią. Literatura dziecięca autorstwa J. Brzechwy niesie ponadto ze sobą ogromny ładunek treści wychowawczych i dydaktycznych, które na co dzień wpajamy naszym uczniom.

Nuka w szkole noszącej jego imię to powód do dumy, ale też dobra wróżba: wróżba, że i wy, drodzy uczniowie, macie tu szansę zdobyć wszechstronne uzdolnienia, solidną wiedzę i umiejętności. Macie szansę wynieść stąd wszystko to, co niezbędne, by osiągnąć w życiu sukces. Macie szansę zostać wielkimi ludźmi, czego wam serdecznie życzę.

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny